O URSS

Pare słów o nas!

Samorząd Studencki definiowany jest wg Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce jako ciało, w skład, którego wchodzą wszyscy studenci danej uczelni.

Jednak Samorząd Studencki ma swoje organy, dzięki którym działa, w tym przypadku u nas jest to Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II.

Pierwsze wybory do Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego na naszej uczelni odbyły
się w maju w roku akademickim 2000/2001.

Uczelniana Rada Samorządu Studenckiego w swojej strukturze wyróżnia:

  • Członków URSS,
  • Prezydium (4 Wiceprzewodniczących, Sekretarz, Skarbnik),
  • Przewodniczącego  Samorządu Studenckiego jako Przewodniczącego Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego,
  • Studencką Komisję Wyborczą,
  • Członków Honorowych.

 

Samorząd Studencki dumnie reprezentuje i broni interesów studenckich:

  • wewnętrznie na Uczelni,
  • zewnętrznie na forum ogólnopolskim wspierając Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Mówiąc o działalności wewnętrznej,  samorząd koncentruje się wokół następujących zadań: wyłonienie przedstawicielstwa poszczególnych grup do organu samorządu, uczestnictwo w opracowywaniu przepisów wewnętrznych w Uczelni (regulamin samorządu, zasady przyznawania pomocy materialnej), wypracowywanie form kontaktów, przekazywanie informacji i współpracy z władzami Uczelni, rola opiekuna itp.)

Samorząd Studencki aktywnie angażuje się w bieżące życie Uczelni tj. czestniczy w pracach Senatu, Komisji Dyscyplinarnej i Odwoławczej, Komisji Stypendialnej czy też Kolegium Elektorów i Uczelnianej Komisji Wyborczej.

Nawiązując do pracy zewnętrznej Samorządu Studenckiego, należymy do komisji branżowej Forum Akademii Nauk Stosowanych, podczas Zjazdów FANS na obradach reprezentanci naszej organizacji mają znaczący głos w ważnych kwestiach oraz mogą kandydować na różne stanowiska w Prezydium FANS ww. Forum.

Członkowie Samorządu Studenckiego mają szansę wzięcia udziału w szkoleniach oferowanych przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej np. Eksperci Praw i Obowiązków Studenta, #ZAprojektowani. Jednocześnie, URSS ma znaczący głos w wyborze nowego Przewodniczącego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, wyrażając swoje pisemne poparcie kandydatowi na te stanowisko oraz biorąc udział w głosowaniu.

Oprócz spraw studenckich, uczelnianych i tych na tle ogólnopolskim Samorząd Studencki zajmuje się rozwijaniem i zarazem ulepszaniem życia kulturalno-społecznego. Z jak największą starannością, sumiennością i zaangażowaniem organizują wszelakie konkursy we współpracy z firmami zewnętrznymi tj. konkurs geograficzno-historyczny "Łap marzenia - Kierunek Wschód", Miss & Mister, konkursy pisarskie i fotograficzne. Do kolekcji również można doliczyć świętowanie różnych świat również w połączeniu z nagrodami np. Dzień pizzy,, Dzień Kobiet i wiele, wiele innych.

Organy Samorządu Studenckiego odpowiadają także za organizowanie Juwenaliów oraz imprez studenckich, co z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów. Tak samo jak z każdym nowym rokiem pojawia się nowy skład URSS to i wpadają im do głowy lepsze pomysły! Kto wie co jeszcze czeka na studentów naszej Uczelni.

Podsumowując…

Czym zajmuje się samorząd?

  • Broni spraw studentów,
  • Uczestniczy w ważnych decyzjach dotyczących spraw Uczelni, poprzez regularne zebrania z władzami Uczelni oraz poprzez swoich przedstawicieli w Senacie,
  • Opiniuje projekty decyzji organów ABNS w sprawach związanych z mi.in. organizacją i regulaminem studiów,
  • Wybiera przedstawicieli do m.in. Senatu Uczelni,
  • Popiera naukowe, kulturalne, sportowe, turystyczne, gospodarcze i inne inicjatywy studenckie,
  • Kreuje życiem studenckim Uczelni,
  • Działa na rzecz podnoszenia wiedzy i umiejętności studentów ABNS,
  • Promuje na zewnątrz studentów i absolwentów,
  • Stanowi siatkę informacyjną w zakresie planów naukowo-dydaktycznych Uczelni, projektów i posunięć.

flagi.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Uczelnia dostępna dla wszystkich, numer POWR 03.0500-00-A050/20

O projekcie